Thursday, November 8, 2012

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

AZIZAH BT. KADIR                                                                                               D20112055296

 

PELAKSANAAN PENGAJARAN BAGI SET PEMBELAJARAN

 

Mata Pelajaran            :    Matematik

Tarikh/Hari                  :    04.10.2012 (Rabu)

Masa                            :    8.10 pagi – 8.40 pagi (30 minit)

Tahun                          :   2 Bestari

Bilangan Pelajar          :   10 orang

Tajuk                           :   Nombor dan Operasi

Subtopik                      :   Tambah dalam lingkungan 1000

Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini diharap pelajar akan

   dapat :

                                    i) Menambah sebarang dua  nombor hingga tiga digit dengan   

                                       mengumpul semula.

Pengetahuan sedia ada :i) Murid boleh membilang nombor mengikut susunan menaik secara

                                       satu-satu, lima-lima,sepuluh-sepuluh dan seratus.

                                    ii)Murid boleh menambah nombor satu digit dengan nombor satu digit.

                                   iii)Murid boleh menambah nombor dua digit dengan nombor satu digit

                                       tanpa mengumpul semula.

Alat Bantu Mengajar : ,dekak-dekak,manik,lembaran kerja,kad soalan.

Pendekatan/Strategi    : Berpusatkan  pelajar

Kaedah jawab             : Bertanding,bincang dalam kumpulan,sumbang saran,soal,bertulis.

Nilai                            : Amanah ,berani,kerjasama,yakin,bijaksana

KBKK                                    : Menyusun atur,mengelaskan,menilai

Langkah
/Masa
 
Isi Kandungan
 
 
Aktiviti Pengajaran  & Pembelajaran
 
Strategi/
Kaedah/
ABM/Nilai/
KBKK
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Set Induksi
(5 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Langkah 1
 
(5 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Persediaan  guru dan
Pelajar.
 
2.Menambah
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Guru memberi penjelasan kepada murid
 
2.Menambah nombor tanpa mengumpul semula.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Guru menunjukkan di hadapan kelas beberapa kad soalan.
 
 
 
 
2.Guru meminta murid melakukan aktiviti dengan memilih kad soalan untuk di jawab.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Guru menyediakan soalan penambahan dua digit tanpa mengumpul semula.
 
Contoh :
i) 123 + 22 =
ii)15 + 101
 
 
2.Guru meneruskan aktiviti dengan menggunakan dekak-dekak dalam menyelesaikan masalah yang di beri.
 
Contoh :
 
 123 + 22 = 145
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

RA          PU         SA
    
 
 
3.Guru menyusun manik mengikut nilai tempat.
 
4.Guru bersoaljawab dengan murid.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Murid dikehendaki  berbincang apa yang di lihat.
 
 
 
2.Murid tampil ke hadapan dan memilih satu kad soalan .Murid membaca dan menjawab soalan.
 
3. Rakan lain boleh menjawab sekiranya salah.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Murid perhatikan tunjukcara oleh guru.
 
 
 
2.Murid menjawab soalan dari guru.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strategi :
Berpusatkan  murid
 
 
Kaedah :
Simulasi
 
 
BBM :
 Kad soalan
 
KBKK:
Membuat gambaran mental,menyusun
 
 
 
Nilai:
Menjana idea,yakin,
,hemah tinggi,bijak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strategi:
Berpusatkan murid
 
 
 
Kaedah:
Demontrasi
 
 
 
 
BBM:
Dekak-dekak,manik
 
 
 
KBKK:
Menyusun atur
 
 
Nilai:
Yakin,
bijaksana
 
Langkah 2
 
(7 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Aktiviti secara berkumpulan
 
 
2.Mengumpul semula dari sa ke puluh.
 
1.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan.
 
2.Guru menerangkan operasi tambah mengumpul semula dengan menggunakan dekak-dekak.
 
Contoh :
147 + 24
 
 
 
RA      PU       SA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

3.Guru menegaskan kepada murid dalam menambah dengan meletakkan manik pada dekak-dekak mengikut nilai tempat.
 
Nota :
*Warna manik perlu mengikut nilai tempat.
 
4.Guru menjelaskan kepada murid bahawa apabila 7 ditambah dengan 4 jumlahnya 11, dimana 11 = 1 puluh + 1 sa dan 1 puluh hendaklah diletakkan pada nilai tempat puluh.
 
5.Nilai pada 1 barisan dekak-dekak pada setiap nilai tempat tidak boleh melebihi 9.
 
 
                            +1
         1 4 7
     +     2 4
        -------
         1 7 1
        -------
 
6.Guru menunjukkan contoh dengan soalan yang lain.
 
7.Guru  membimbing murid menambah mengumpul semula dari puluh ke ratus.
 
 
 
 
 
 
 
 
Contoh : 284 + 153 =
 
RA             PU             SA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

          2   8   4
+    1   5  3
    -----------
1E
           3  7
    -----------
         +1
               2   8   4
   +   1   5   3
       ----------
        4   3   7
       ----------
 
 
 
 
Guru mengulangi aktiviti di atas dengan soalan yang lain.
 
Guru bersoaljawab dengan murid.
 
Guru memperkukuhkan kemahiran  murid dengan mengulangi aktiviti di atas.
 
 
1.Guru meminta murid menyelesaikan operasi tambah dalam kumpulan.
 
Contoh:
         
 
          272 + 19  =
 
          332 + 459=
 
      
            
         
 
2.Murid dalam kumpulan berbincang menggunakan dekak-dekak kosong untuk menyelesaikan masalah.
 
 
 
3.Murid dibimbing oleh guru.
 
 
4.Murid menunjukkan hasil kumpulan kepada rakan lain.
 
5.Rakan lain boleh memberi pendapat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3.Murid mendengar penerangan guru dengan teliti
 
 
 
Strategi :
Berpusatkan  murid
 
 
Kaedah :
Koperatif
 
 
BBM :
,dekak-dekak,manik
 
 
KBKK:
Menyusun atur,mengumpul
 
 
 
Nilai:
Menjana idea,yakin,hemah tinggi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Langkah 3
 
(7 minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Langkah 4
(3  minit)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Penutup
(3 minit)
 
1.Penilaian
 
 
 
2.Menambah dengan mengumpul semula.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3.Perbincangan hasil kerja murid
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Lembaran kerja
 
 
2.Penilaian
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Kuiz
(spontan)
 
1.Guru menunjukkan kepada murid untuk menyelesaikan masalah dalam bentuk lazim.
 
Contoh :
 
              354
   +      168
            ___
 
2.Guru membimbing murid untuk mengisi nilai nombor mengikut nilai tempat yang betul
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Guru mengemukakan soalan kuiz.
 
1.Murid di bimbing oleh guru untuk menambah nombor mengikut nilai tempat yang betul
 
2.Murid berbincang dalam kumpulan bagi menyelesaikan soalan yang diberi,murid boleh menggunakan dekak-dekak.
 
Soalan :
 
a)  163 + 438
b)  546 + 191
 
 
 
 
3.Murid berbincang dengan rakan bagi mendapatkan jawapan yang betul dengan tidak mengabaikan kedudukan nilai apabila hendak menambah nombor.
 
 
4.Murid di panggil secara rawak bagi menunjukkan jalan pengiraan di papan putih di hadapan kelas.
 
 
 
 
 
 
1.Murid menjawab soalan di lembaran kerja 1.
 
 
 
 
2.Murid dinilai berdasarkan jalan pengiraan di lembaran kerja.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Murid yang menjawab soalan yang di kemukakan oleh guru dengan pantas akan di berikan hadiah.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strategi :
Berpusatkan  murid
 
 
Kaedah :
kumpulan
 
 
BBM :
Dekak-dekak,manik
 
 
KBKK:
Menyusun atur,menilai
 
 
 
Nilai:
Menjana idea,yakin,hemah tinggi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strategi:
Berpusatkan murid
 
Kaedah:
Latih tubi
 
 
BBM:
Lembaran kerja
 
 
KBKK:
Menilai,menyusun atur
 
 
Nilai:
Yakin,bijaksana
 
 
 
 
 
Strategi:
Berpusatkan murid
 
Kaedah:
Kuiz
 
BBM:
Soalan kuiz
 
KBKK:
Menilai
 
Nilai:
Yakin,bijaksana

 

 

LEMBARAN KERJA

Selesaikan.

 
 
1.         284 +507 =
 
 
 
 
 
 
 
 

2.         356 +138=
 
 
 
 
 

        
 
 
 
 
 
 
 
 
3.         235 +282 = 
 
                  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

4.         276 + 271 =
 
 
 

           

 

 

 

 

1 comment: